Fikstürlerde Klemplerin Yeri

Kenetler hızlı bağlantı ekipmanlar olarak kullanılan üretim prosesini ciddi manada hızlandıran faydalı aparatlardır. Fikstürlerden çeşitli

makine ekipmanlarına bir çok yerde kullanımı vardır. Biz fikstürlerdeki kullanımını ele almaya çalışacağız. Fikstür nedir ve ne amaçla kullanılır merak edenler için ” Fikstür Nedir?” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Kenetler fikstürler için olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alır. Bilindiği gibi fikstürler ölçü doğrulama ve üretimde aynı tip ürünü üretmek için tekrarlanabilirliği sağlamak için üretilir. Fikstür parçanın üretim esnasında belirlenen toleranslar çerçevesinde üretilmesini sağlarken işlemleri de hızlandırmaktadır. Ürünlerin rijit bir şekilde fikstürde sabitlenmesini sağlayacak ve aynı zamanda hızlı bir şekilde fikstürden çıkarmak için kolaylık oluşturacak ekipmanlara ihtiyaç olacaktır. Bu noktada kenet veya clamp adıyla bilinen klempler ihtiyacı karşılamaktadır.

Basit bir mekanizmaya sahip olan kenetler farklı uç aksesuarları, malzeme tipleri ve işin gerekliliğine göre tercih edebilecek farklı boyuttaki tipleri ile sektörde oldukça yaygın yardımcı ekipmanlardır.

Klempler bir çok çeşitte üretilmektedir.

  • Yatay kollu kenet
  • Dikey kollu kenetler
  • İtme çekme elemanları
  • Pnömatik kenetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir